5.8.15

Hangi içecekler idrardaki sitratı artırır?

"İdrarda koruyucu bazı maddeler vardır.Bu koruyucu maddeler yiyecek ve içeceklerde de mevcuttur.Bu maddelerin en önemlisi sitrattır. Sitratın azlığı, taş oluşumuna yol açabilir.İdrardaki sitrat azlığını doğal yollardan idrarınızda sirattınızı artırabilirsiniz.Limon sıkılarak suyu içilmeli:


Turunçgillerin taze sıkılmış suları. Bu konu ile ilgili en fazla yapılan çalışma limonla ilgili. Hastalarımıza limonu bir litrelik suya tamamen sıkmalarını ve çok hafif tatlandırarak içmelerini öneriyoruz. Çünkü idrardaki sitrat miktarı limonata ile artabilir. Bununla ilgili bilimsel çalışmalar var. Limonun yanı sıra portakal suyu ile ilgili de laboratuvar çalışmaları bulunuyor. Hastaların taze sıkılmış portakal ve greyfurt suyu içmesi de benzer şekilde idrarda sitrat miktarını artırarak, koruyucu etki yapacaktır."

Taze sıkılmış domates suyu tüketimi de önemli

Limon, portakal ve greyfurt suyunun kullanımı kolay ve ilaca eşdeğer sitrat miktarı sağlayabildiği için hastalarımıza önerilebilir. Turunçgillerin dışında bazı sebzelerin içeriğinde de sitratın fazla olduğu belirlendi. Kliniğimizde yapılan bir laboratuvar çalışmasında, taze sıkılmış domates suyunun da idrardaki sitrat miktarını limon kadar artırabildiği ortaya konmuştur.


EmoticonEmoticon

İdeal Kilonuzu hesaplayın

Boyunuz : Cm
Kilonuz : Kg
Yaşınız :
Cinsiyetiniz :
Örgü :
İdeal Kilonuz : Kg
Fark : Kg